RTS3T024
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
NOVA Part#:
469-1953674-RTS3T024
Manufacturer Part No:
RTS3T024
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number RTS3
Series RT1, Inrush, SCHRACK
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)16 A
Switching Voltage400VAC - Max
Coil Current 16.7 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Flux Protection
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage16.8 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time10 ms
Release Time5 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 1.44 kOhms