RT314110
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V
NOVA Part#:
469-2007209-RT314110
Manufacturer Part No:
RT314110
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number RT314
Series RT1, SCHRACK
Coil Voltage110VDC
Contact Rating (Current)16 A
Switching Voltage400VAC - Max
Coil Current 3.8 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Flux Protection
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage77 VDC
Must Release Voltage11 VDC
Operate Time8 ms
Release Time6 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 28.8 kOhms