T92P7D52-12
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V
NOVA Part#:
469-1954998-T92P7D52-12
Manufacturer Part No:
T92P7D52-12
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Series T92
Coil Voltage12VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage277VAC - Nom
Coil Current 140 mA
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage9 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 86 Ohms