T9AP1D52-24-01
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
NOVA Part#:
469-1877757-T9AP1D52-24-01
Manufacturer Part No:
T9AP1D52-24-01
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number T9AP1
Series T9A
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage277VAC - Max
Coil Current 41.7 mA
Coil TypeNon Latching
Seal Rating-
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 576 Ohms
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Features -
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"