T92P7D22-48
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
NOVA Part#:
469-1989247-T92P7D22-48
Manufacturer Part No:
T92P7D22-48
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number T92P7
Series T92
Coil Voltage48VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage277VAC - Nom
Coil Current 35.4 mA
Coil TypeNon Latching
Seal Rating-
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage36 VDC
Must Release Voltage4.8 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 1.39 kOhms
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Features -
Contact FormDPST-NO (2 Form A)
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)