HR723-2A-24VDC
RELAY 30A DPST 24VDC SCREW
NOVA Part#:
469-1884801-HR723-2A-24VDC
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
HR723-2A-24VDC
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil DIN Rail
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerKacon
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Mounting TypeDIN Rail
Base Product Number HR723
Series HR723
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage250VAC, 110VDC - Max
Coil Current 117 mA