T92P7D52-24
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
NOVA Part#:
469-1998532-T92P7D52-24
Manufacturer Part No:
T92P7D52-24
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Series T92
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage277VAC - Nom
Coil Current 70.8 mA
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 350 Ohms