G2R-2-AC24
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
NOVA Part#:
469-1988820-G2R-2-AC24
Manufacturer Part No:
G2R-2-AC24
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Through Hole
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerOmron Electronics Inc-EMC Div
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number G2R
Series G2R
Coil Voltage24VAC
Contact Rating (Current)5 A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Coil Current 37.5 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Flux Protection
Coil Insulation-
Must Operate Voltage19.2 VAC
Must Release Voltage7.2 VAC
Operate Time15 ms
Release Time10 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 260 Ohms