RZ03-1A4-D024
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
NOVA Part#:
469-1998854-RZ03-1A4-D024
Manufacturer Part No:
RZ03-1A4-D024
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number RZ03
Series RZ, SCHRACK
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)16 A
Switching Voltage400VAC - Max
Coil Current 16.7 mA
Coil TypeNon Latching
Seal Rating-
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage16.8 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time8 ms
Release Time6 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 1.44 kOhms