J0971CS24VDC.45
RELAY UL GEN PURP SPDT 24VDC
NOVA Part#:
469-1955245-J0971CS24VDC.45
Manufacturer Part No:
J0971CS24VDC.45
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerCIT Relay and Switch
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number J0971CS
Series J097
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage277VAC - Max
Coil Current 18.8 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Fully
Coil Insulation-
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time10 ms
Release Time10 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 1.28 kOhms