T9AP1D52-48-01
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
NOVA Part#:
469-1954986-T9AP1D52-48-01
Manufacturer Part No:
T9AP1D52-48-01
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number T9AP1
Series T9A
Coil Voltage48VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage277VAC - Max
Coil Current 21 mA
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage36 VDC
Must Release Voltage4.8 VDC
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 2.3 kOhms
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Features -
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"