MC78L12ACPRAG
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
NOVA Part#:
15-45051-MC78L12ACPRAG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MC78L12ACPRAG
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-92 (TO-226)
Base Product Number MC78L12
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 42dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Current - Quiescent (Iq)6.5 mA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)35V
Current - Output 100mA