TPS79501DRBR
IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
NOVA Part#:
15-42627-TPS79501DRBR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPS79501DRBR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SON (3x3)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SON (3x3)
Base Product Number TPS79501
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max)5.5V
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)385 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 500mA