MIC5323-3.3YD5-TR
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT23-5
NOVA Part#:
15-43784-MIC5323-3.3YD5-TR
Manufacturer Part No:
MIC5323-3.3YD5-TR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSOT-23-5
Base Product Number MIC5323
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 300mA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)