LT1963AEST-1.5#TRPBF
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SOT223-3
NOVA Part#:
15-38713-LT1963AEST-1.5#TRPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1963AEST-1.5#TRPBF
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number LT1963
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
PSRR 63dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)20V
Current - Output 1.5A