RP103N331D-TR-FE
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
NOVA Part#:
15-56321-RP103N331D-TR-FE
Manufacturer Part No:
RP103N331D-TR-FE
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerRICOH Electronic Devices Co., LTD.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number RP103
SeriesRP103x
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 150mA
PSRR -
Protection FeaturesOver Current
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)50 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.25V
Current - Output 150mA