S-1335J31-M5T1U3
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
NOVA Part#:
15-37572-S-1335J31-M5T1U3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
S-1335J31-M5T1U3
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerABLIC U.S.A. Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number S-1335
SeriesS-1335
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.103V @ 100mA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection FeaturesOvercurrent, Soft-Start
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)1 µA
Current - Supply (Max) 54 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 150mA