LT3062IDCB-3.3#TRMPBF
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8DFN
NOVA Part#:
15-47299-LT3062IDCB-3.3#TRMPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT3062IDCB-3.3#TRMPBF
Standard Package:
500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-DFN (2x3)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Base Product Number LT3062
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.53V @ 200mA
PSRR 73dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)90 µA
Current - Supply (Max) 10 mA
Control FeaturesSoft Start
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)45V
Current - Output 200mA