S-818A33AMC-BGNT2G
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
NOVA Part#:
15-67776-S-818A33AMC-BGNT2G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
S-818A33AMC-BGNT2G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerABLIC U.S.A. Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number S-818
SeriesS-818
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.44V @ 60mA
PSRR 45dB (100Hz)
Protection Features-
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)500 nA
Current - Supply (Max) 40 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)10V
Current - Output 200mA