RN5RL33AA-TL-FE
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
NOVA Part#:
15-33754-RN5RL33AA-TL-FE
Manufacturer Part No:
RN5RL33AA-TL-FE
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerRICOH Electronic Devices Co., LTD.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number RN5RL33
SeriesRx5RL
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.053V @ 1mA
PSRR -
Protection FeaturesOver Current, Short Circuit
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)10V
Current - Output 50mA