TCR2LF105,LM(CT
IC REG LINEAR 1.05V 200MA SMV
NOVA Part#:
15-31780-TCR2LF105,LM(CT
Manufacturer Part No:
TCR2LF105,LM(CT
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SMV
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMV
Base Product Number TCR2LF105
SeriesTCR2LF
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 150mA
PSRR -
Protection FeaturesOver Current
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)2 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 200mA