LT3060EDC-1.8#TRPBF
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8DFN
NOVA Part#:
15-81345-LT3060EDC-1.8#TRPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT3060EDC-1.8#TRPBF
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-DFN (2x2)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Base Product Number LT3060
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 100mA
PSRR 75dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)80 µA
Current - Supply (Max) 4 mA
Control FeaturesEnable, Soft Start
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)45V
Current - Output 100mA