ADP1712AUJZ-1.5-R7
IC REG LINEAR 1.5V 300MA TSOT5
NOVA Part#:
15-38212-ADP1712AUJZ-1.5-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP1712AUJZ-1.5-R7
Standard Package:
3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSOT-23-5
Base Product Number ADP1712
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA
PSRR 65dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)70 µA
Current - Supply (Max) 420 µA
Control FeaturesEnable, Soft Start
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 300mA