AP7215-33SG-13
IC REG LINEAR 3.3V 600MA 8SOP
NOVA Part#:
15-50767-AP7215-33SG-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AP7215-33SG-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA 8-SOP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP
Base Product Number AP7215
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 100mA
PSRR 55dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq)80 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 600mA