ADP151ACPZ-2.8-R7
IC REG LIN ULTRALOW NOISE 200MA
NOVA Part#:
15-39143-ADP151ACPZ-2.8-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP151ACPZ-2.8-R7
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-LFCSP-UD (2x2)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-LFCSP-UD (2x2)
SeriesADP151
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 200mA
PSRR -
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case6-UDFN Exposed Pad, CSP
Current - Quiescent (Iq)20 µA
Current - Supply (Max) 350 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 200mA