NCP5661MN33T2G
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6DFN
NOVA Part#:
15-38222-NCP5661MN33T2G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NCP5661MN33T2G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3.3)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-DFN (3x3.3)
Base Product Number NCP5661
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)3 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)9V
Current - Output 1A