TCR3DF25,LM(CT
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT25
NOVA Part#:
15-40709-TCR3DF25,LM(CT
Manufacturer Part No:
TCR3DF25,LM(CT
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SMV
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMV
Base Product Number TCR3DF25
SeriesTCR3DF
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 300mA
PSRR 70dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)65 µA
Current - Supply (Max) 78 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 300mA