LT1121IS8-3.3#PBF
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
NOVA Part#:
15-44828-LT1121IS8-3.3#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1121IS8-3.3#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-SO
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1121
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA
PSRR 58dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq)50 µA
Current - Supply (Max) 14 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)30V
Current - Output 150mA