NCP508SQ18T1G
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SC88A
NOVA Part#:
15-43346-NCP508SQ18T1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NCP508SQ18T1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Base Product Number NCP508
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 50mA (Typ)
PSRR 70dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq)1 µA
Current - Supply (Max) 1.9 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)7V
Current - Output 50mA