LT1764EQ-3.3#TRPBF
IC REG LINEAR 3.3V 3A 5DDPAK
NOVA Part#:
15-30887-LT1764EQ-3.3#TRPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1764EQ-3.3#TRPBF
Standard Package:
750
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 5-DDPAK
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-DDPAK
Base Product Number LT1764
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A
PSRR 63dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)20V
Current - Output 3A