BU27TD3WG-TR
IC REG LINEAR 2.7V 200MA 5SSOP
NOVA Part#:
15-36599-BU27TD3WG-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BU27TD3WG-TR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-SSOP
Base Product Number BU27TD3
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 200mA
PSRR 70dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)60 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)6V
Current - Output 200mA