NCP114AMX115TCG
IC REG LINEAR 1.15V 300MA 4UDFN
NOVA Part#:
15-31788-NCP114AMX115TCG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NCP114AMX115TCG
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-UDFN (1.0x1.0)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 4-UDFN (1.0x1.0)
Base Product Number NCP114
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)95 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 300mA