LT1521IST-3.3#PBF
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT223-3
NOVA Part#:
15-30932-LT1521IST-3.3#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1521IST-3.3#PBF
Standard Package:
78
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-223-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number LT1521
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 300mA
PSRR 58dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Current - Quiescent (Iq)25 µA
Current - Supply (Max) 12 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)20V
Current - Output 300mA