NCP164CSN300T1G
IC REG LINEAR 3V 300MA 5TSOP
NOVA Part#:
15-31133-NCP164CSN300T1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NCP164CSN300T1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-TSOP
Base Product Number NCP164
SeriesAutomotive, AEC-Q100
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.177V @ 300mA
PSRR 83dB ~ 61dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)40 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5V
Current - Output 300mA