ADP3335ACPZ-3.3-R7
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8LFCSP
NOVA Part#:
15-31495-ADP3335ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP3335ACPZ-3.3-R7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-LFCSP (3x3)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-LFCSP (3x3)
Base Product Number ADP3335
SeriesanyCAP®
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 500mA
PSRR -
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Current - Quiescent (Iq)110 µA
Current - Supply (Max) 10 mA
Control FeaturesShutdown
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)12V
Current - Output 500mA