RP173K331A-TR
IC REG LIN 3.3V 150MA DFN1010-4
NOVA Part#:
15-39216-RP173K331A-TR
Manufacturer Part No:
RP173K331A-TR
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA DFN(PLP)1010-4B
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerRICOH Electronic Devices Co., LTD.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DFN(PLP)1010-4B
Base Product Number RP173
SeriesRP173x
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 1.05V @ 150mA
PSRR -
Protection FeaturesOver Current, Reverse Current
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)3.7 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)11V
Current - Output 150mA