LP5907UVX-2.85/NOPB
IC REG LINEAR 2.85V 250MA 4DSBGA
NOVA Part#:
15-45113-LP5907UVX-2.85/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LP5907UVX-2.85/NOPB
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-DSBGA
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 4-DSBGA
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 250mA
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
Package / Case4-XFBGA, DSBGA
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 250mA