LM1086CS-2.5/NOPB
IC REG LIN 2.5V 1.5A DDPAK
NOVA Part#:
15-40130-LM1086CS-2.5/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM1086CS-2.5/NOPB
Standard Package:
45
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK/TO-263-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-3
Base Product Number LM1086
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
PSRR 72dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Current - Quiescent (Iq)5 mA
Current - Supply (Max) 10 mA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)27V
Current - Output 1.5A