LK112SM33TR
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
NOVA Part#:
15-31249-LK112SM33TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LK112SM33TR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LK112
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 200mA
PSRR 55dB (400Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)250 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)14V
Current - Output 200mA