LT1963AEQ-1.5#PBF
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 5DDPAK
NOVA Part#:
15-44872-LT1963AEQ-1.5#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1963AEQ-1.5#PBF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 5-DDPAK
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-DDPAK
Base Product Number LT1963
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
PSRR 63dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)20V
Current - Output 1.5A