FAN23SV10MMPX
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 10A
NOVA Part#:
344-2955703-FAN23SV10MMPX
Manufacturer Part No:
FAN23SV10MMPX
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 10A 34-PowerTFQFN
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 34-PowerTFQFN
ManufacturerFairchild Semiconductor
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 34-PQFN (5.5x5)
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Current - Output 10A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 200kHz ~ 1.5MHz