LMR36506MSC5RPERQ1
3-V TO 65-V, 0.6-A BUCK CONVERTE
NOVA Part#:
344-3011673-LMR36506MSC5RPERQ1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LMR36506MSC5RPERQ1
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 600mA 9-VFQFN
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 9-VFQFN
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 9-VQFN-HR (2x2)
Base Product Number LMR36506
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2.2MHz