LMR36006FSC3RNXRQ1
IC REGULATOR BUCK
NOVA Part#:
344-3068822-LMR36006FSC3RNXRQ1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LMR36006FSC3RNXRQ1
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 12-VFQFN
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 12-VFQFN
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 12-VQFN-HR (3x2)
Base Product Number LMR36006
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.2V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2.1MHz