LT3991EMSE-3.3#PBF
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10MSOP
NOVA Part#:
344-3000788-LT3991EMSE-3.3#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT3991EMSE-3.3#PBF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP-EP
Base Product Number LT3991
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.3V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.2A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 200kHz ~ 2MHz