XC9236A33DMR-G
IC REG BUCK 3.3V 600MA SOT25
NOVA Part#:
344-3022506-XC9236A33DMR-G
Manufacturer Part No:
XC9236A33DMR-G
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SC-74A, SOT-753
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-25-5
Base Product Number XC9236
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 3MHz