ADP1110AN-12
UPWER STEP UP/DOWN SWITCHING REG
NOVA Part#:
344-2955461-ADP1110AN-12
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP1110AN-12
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output - 8-DIP (0.300", 7.62mm)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package 8-PDIP
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output -
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck-Boost
Frequency - Switching 70kHz