LM2574-3.3YN
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8DIP
NOVA Part#:
344-2977512-LM2574-3.3YN
Manufacturer Part No:
LM2574-3.3YN
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number LM2574
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)-
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz