FAN48630BUC315X
SWITCHING REGULATOR, CURRENT-MOD
NOVA Part#:
344-2967209-FAN48630BUC315X
Manufacturer Part No:
FAN48630BUC315X
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Programmable 3.15V, 3.33V 1 Output 1.5A (Switch) 16-UFBGA, WLCSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 16-UFBGA, WLCSP
ManufacturerFairchild Semiconductor
RoHS 1
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-WLCSP (1.78x1.78)
Output ConfigurationPositive
Output Type Programmable
Voltage - Input (Min)2.35V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.15V, 3.33V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A (Switch)
Synchronous RectifierYes
TopologyBoost
Frequency - Switching 2.5MHz