LM5007SDX/NOPB
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
NOVA Part#:
344-3011815-LM5007SDX/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM5007SDX/NOPB
Standard Package:
4,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 500mA 8-WDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-WDFN Exposed Pad
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Base Product Number LM5007
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) 73V
Current - Output 500mA