ADP2370ACPZ-3.3-R7
IC REG BUCK 3.3V 800MA 8LFCSP
NOVA Part#:
344-2966774-ADP2370ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP2370ACPZ-3.3-R7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-LFCSP-WD (3x3)
Base Product Number ADP2370
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)3.2V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 600kHz ~ 1.2MHz